флудилки

Радіоаматорське ПЗ (логи, калькулятори, цифрові види, розрахунки та інше )

Модератор: UW1WU

Відповісти
Аватар користувача

TOPIC_AUTHOR
UW1WU
Модератор
Модератор
Повідомлень: 98
З нами з: 22 грудня 2015 23:34

флудилки

Повідомлення UW1WU »

флудилки - можна буде обговорювати різні теми, які, в тому числі, не торкаються радіо :D
Аватар користувача

TOPIC_AUTHOR
UW1WU
Модератор
Модератор
Повідомлень: 98
З нами з: 22 грудня 2015 23:34

Re: флудилки

Повідомлення UW1WU »

Моя флудилка про контестінговий софт. "На ура" сприймаються любі спроби пера у цьому розділі. З великим задоволенням тут буду вести дискусії щодо речей, пов"язаних, у першу чергу з софтом для контестінгу. І буду радий, щоб колеги не тільки "чемно" читали, але й "нечемно" могли відповідати :lol:

Для початку, дозволю собі скопіювати свій месідж з сусідньї гілки.

Перш за все, розглядати програмне забезпечення для контестінгу слід провівши дослідження зі статистики ПЗ, що використовуються у таких заходах як CQ WW, WRTC та подібні. Публікації з такою статистикою з"являються періодично в інтернеті. І немає жодної причини не довіряти професіоналам. Отже, з ресурсу http://www.wrtc2014.org/radios-and-software-used/ дізнаємося, що найпопулярнішими у світі є контест-логи WINTEST, N1MM, WRITELOG. Як на мене, це дає однозначну відповідь - утворився певний стандарт ПЗ для контестінгу. І тому найефективнішими у використанні будуть програми подібні на них за функціональними можливостями, або безпосередньо вони самі.

По-друге, більшість наявної в нас техніки зв"язку та обчислювальної техніки підумовлює їх сумісну роботу. Тобто існує певний стандарт апаратного (за допомогою відповідних до моделей апаратів інтерфейсів) та логічного (за допомогою ПЗ) з"єднання трансивера та комп"ютера. Воно є технічно нескладним, але дає чудовий результат. Ми маємо можливість працювати з клавіатури, натискаючи на функціональні клавіші, викликаючі до виконання певний набір функцій (макроси), або навіть, одну ENTER, чергове натискання на яку веде до виконання наступного за логікою роботи макроса (режим роботи ESM - ENTER SEND MESSAGE), - немає потреби на протязі багатьох годин молотити на маніпуляторі, що веде до фізичної втоми і навіть, виснаженню організма. Можемо організувати два робочих місця для одночасової роботи одним оператором з двох радіо (SO2R), можемо організувати роботу декількох робочих місць за допомогою компбютерної мережі і навіть віддалених робочих місць, які працюватимуть в автоматичному режимі. Не кажучи вже про такі "дрібниці", як автоматизовані процеси керування перемиканням діапазонів, видом випромінювання, перестройкою по частоті, вмикання та керування RIT/XIT, моментальне отримання звітів, статистики, тобто, - результатів своєї роботи у контесті. Також слід зауважити можливість автоматизації процесів використання техніки SDR у якості діапазонної панорами, а також, скімерів у режимі телеграфа та цифрових видів.

Відносна технічна нескладність з"єднання приймально-передавальної техніки з обчислювальною дає нам можливість один раз і назавжди позбутися такого анахронізму, як паперовий журнал (звіт) з багаточисельними непотрібними додатковими маніпуляціями, що ведуть до збільшення кількості помилок та зовсім неефективної втрати дорогоцінного часу.


Отже, ближче до контест-логів, - WINTEST, WRITELOG є платними програмами з непомірними для більшості з нас розцінками. Але не все так погано у цьому світі :-) Є декілька програм безкоштовних, але тим не менш, які мають функціонал, що непоступається платним і є закінченим програмним продуктом високої якості. Серед них - N1MM(classic), N1MM(plus), TR4W, 5M Contest. Можна додати менш розповсюджені AALog, HXlog. Окремо для цифрових видів зв"язку - MixW та UR5EQF-log, або розширення для цифрових видів для N1MM, TR4W, 5M Contest.
Для колег, що цікавляться контестінгом, моя порада не розкидати свою увагу та зусилля на пошук чогось екзотичного. Все вже давно перепробувано, відпрацьовано не одна тисяча зв"язків під час контестів та зроблені відповідні висновки - основний з них - обов"язкове поєднання ПК з TRCVR та ніяких паперових журналів!


Основна ідея використання радіоаматорського програмного забезпечення - це втекти від паперових носіїв,- хто це зробив - зробив свій крок уперед по шляху свого удосконалення і прогресу. Особисто знаю багато людей, котрі ще рік-два тому себе не уявляли без амбарної книги, а тапер цю амбарну книгу та паперові аркуші згадують, як страшний сон :!:

Далі буде...
Аватар користувача

TOPIC_AUTHOR
UW1WU
Модератор
Модератор
Повідомлень: 98
З нами з: 22 грудня 2015 23:34

Re: флудилки

Повідомлення UW1WU »

Моя наступна коротесенька флудилка про контестінговий софт є - програмне забезпечення - контест лог - режими роботи. Якщо Ви вирішили прийняти участь у будь-якому контесті - подивіться на той контест-лог, котрий збираєтеся використовувати дуже уважно - чи має той софт перемикач режиму роботи - S/P / RUN. Простіше кажучи, чи має можливість перемикання режимів з пошуку кореспондентів по діапазону(діапазонах) на режим роботи загальний виклик CQ (RUN). Якщо є, то софт правильний, якщо немає, - шукайте, інсталюйте та використовуйте TR4W, N1MM, 5MContest та інші правильні програми.
На самому початку, за власним досвідом, простіше працювати у режимі пошуку станцій по діапазону. І це є правильно, бо поки не напрацьовано елементарного автоматизму у де-яких операціях, на загальний виклик не варто орієнтуватись, бо дуже велика ймовірність створення незручностей Вашим візаві через помилки або суттєві затримки через відсутність того самого автоматизму. Але не варто використовувати тільки S/P режим. Один-два теста на встановленному на Вашому комп"ютері софту - і варто спробувати режим RUN. У режимі ран бажано використовувати RIT. Бо коли Вас кличуть в одночас дві, три або, більше станцій, відстройка, навіть у 50-100Гц надасть можливість почути те, що здавалося, не може бути виділено та почуто. На протязі певного часу це здається нереальним, а на другому-третьому тесті Ви вже впевнено будете вносити в лог станцію за станцією, розгрібаючи пайлапи, які будуть періодично утворюватися на Вашій частоті. І темп буде від 1-2 до 2-5 куесо на хвилину. П"ять куесо - то мрія, але якщо на протязі тесту хоча б пару разів за 24 або, навіть, за 48 годин це буде, - адреналін забезпечений і життя вдалося!!!

Що треба для того, щоб забезпечити себе адріналіном, а саме отримати верх задоволення від контестінгу, буде далі, флуд буде...
Аватар користувача

TOPIC_AUTHOR
UW1WU
Модератор
Модератор
Повідомлень: 98
З нами з: 22 грудня 2015 23:34

Re: флудилки

Повідомлення UW1WU »

Моя наступна флудилка про те, що треба для того, щоб забезпечити себе адріналіном, а саме отримати верх задоволення від контестінгу. Коротесенько поділюся своїм досвідом при роботі у контесті. Крім хорошого лайнеру і великої кількості директорів у направлених антенах, що безумовно, дає свій результат, і є далеко не у кожного, - слід удосконалити прокладку між трансивером і кріслом шляхом багаторазових один за одним тренувань у контестах. Перед тим, як зробити заміну вмісту макросів, що прив"язані до певних функціональних клавіш, слід добре подумати, чи принесе така заміна наприклад "TU" на "OK DR OM 73 TNX", очікуваних результатів. Я до чого веду - перше і основне, - обмін має бути коротким, але максимум інформативним і не порушувати регламент змагань. У разі, якщо має бути переданий анахронізм RST, то даємо 599, ще краще 5NN або ENN і ніяких UR RST 579, 559 та інше. Але якщо контрольний номер не містить RST, то не треба удосконалювати регламент змагань і передавати RST, як зручно би це не здавалося для колеги на тій стороні, приклади - Чемпіонати України, меморіал Кренкеля RAEM та інше. Тут ідея проста - Ваш візаві не гірший за Вас і чудово орієнтується, коли має бути RST, коли номер і він готовий прийняти все, навіть в поганих умовах. Не треба вштовхувати без потреби по декілька разів йому номер тільки через те, що саме у Вас погані умови прийому на даній частоті в даний час. Дуже часто здається, що кореспондент не мав би в таких умовах прийняти номер і куесо вніс у свій лог, аби Ви від нього відчипилися, але це хибне відчуття. Собі в збиток ніхто працювати не буде, навіть, якщо мова не йде про призові місця. А от коли кореспондент перепитує номер, тут треба відчувати, чи повторити його один раз, чи два, чи три. Дуже розповсюджена ситуація, коли я повторюю номер для кореспондента, а він замість того, щоб три рази подякувати мені, переходить до CQ CALL TEST. І тут ніби то незрозуміло, чи прийняв він, чи ні. У такий ситуації він його прийняв, прийняв, бо в іншому випадку, перепитав би ще раз. А те, що один джентльмен не почув від іншого джентльмена TU, не біда :) , доречі, TU або R дуже часто зараз заміняють на EE, що приблизно означае - OK, thank you. Йдемо далі... у режимі S/P зовсім не треба по два або більше разів давати свій позивний. Саме момент, коли давати його є більш важливим. Коли звалище, треба відшукати паузу і за 2-3 секунди передати хоча би половину свого позивного. Якщо кореспондент правильно набрав ваш позивний, при відповіді немає необхідності давати свій позивний ще раз перед передачею номера. Це навіть шкідливо, бо при прийманні оператор орієнтується на номер, а коли у відповідь іде позивний, значить щось у ньому не так і при наявності радіоперешкод на частоті може бути правильно раніше прийнятий позивний виправлений на неправильний. У режимі RUN не треба давати свій позивний більше 2-3 разів. Краще частіше переключатися на приймання, даючи коротесенькі CQ CALL CALL TEST. Не давайте кодове скорочення DE перед позивним. Немає також необхідності після підтвердження зв"язку TU або R давати зразу свій позивний і кожного разу. Дали TU або R, послухайте, якщо хтось Вас слухає, то у цій паузі дасть свій позивний. Економія у кінцевому рахунку може скласти десяток-два, а іноді, і більше зайвих зв"язків в лозі тільки за рахунок цієї хитрості. І слухати, слухати, слухати. Старатися RIT підстроїтися під бажаного кореспондента, так, щоб звуковий тон відрізнявся хоча б трошки. Це дозволить прийняти зразу весь позивний, а не перепитувати декілька разів. Добру службу тут може відіграти вузький телеграфний фільтр.
Далі буде флуд про використання режиму ESM, autostart, bandmap, call list. Ще далі небагато про SO2R.
Аватар користувача

TOPIC_AUTHOR
UW1WU
Модератор
Модератор
Повідомлень: 98
З нами з: 22 грудня 2015 23:34

Re: флудилки

Повідомлення UW1WU »

Моя наступна флудилка про те, що є такий звір, той ESM.
Як на мене, контест - це тяжка робота, хоча і сильно фізично не працюєш, знаходишся у більш-менш добрих умовах, - але виконання монотонно одних і тих самих операцій величезну кількість разів, підвищена увага веде до сильної фізичної втоми і психологічно виснажує.
Поскільки проведення зв"язку у контесті, - це послідовність одних і тих самих дій, які незначно відрізняються у різних режимах - ран чи пошук по діапазону. Хоча кількість макросів для контесту рідко перевищує 6-8 (кому як) і запам"ятати всі функціональні клавіші нескладно, - постає питання, чи не можна спростити роботу ще більше, щоб не вибирати кожного разу включаючись на передачу необхідну клавішу? Так, аматорське людство у процесі своєї еволюції знайшло таке рішення - дешево і сердито - називається режим ENTER SEND MESSAGE або скорочено, - ESM.
У чому полягає суть - натискаючи всього одну клавішу, наприклад, ENTER, з кожним натисканням, послідовно викликаємо необхідний у даний момент макрос. Наприклад, працюючи у режимі ран, кожне натискання один за одним на ENTER викликає макрос CQ MYCALL MYCALL TEST. Як тільки кореспондент нас покликав, вводимо його кличний сигнал і натискаємо на ENTER. Наявність заповненого поля кличного сигналу кореспондента, дає контест програмі сигнал, що при натисканні на ENTER, має бути переданий контрольний номер, а при наявності у полі прийнятого номеру і наступного натискання на ENTER, має цей зв"язок бути перенесений у журнал проведених зв"язків i передано TU MYCALL. І так по колу, - тиснем ENTER ENTER ENTER, вводимо кличний знак кореспондента, знову ENTER, заповнюємо контрольний номе і знову тільки ENTER ENTER ENTER... Приблизно теж саме відбувається і в режимі пошуку по діапазону. Знайшли станцію, вписали її кличний знак, знову ENTER лог перейшов у режим передачі і передає MYCALL, не відповів Вам кореспондент, ще раз ENTER і лог знов перейшов у режим передачі і передає MYCALL. Відповіли Вам, заповнюєте поле контрольного номеру і тиснете ENTER. Наявність заповненого поля контрольного номеру дає логу підставу при наступному натисканні на ENTER, передати Ваш контрольний номер і записати у журнал проведених зв"язків цей новий зв"язок.
А що буде, якщо щось пішло не так, - а ось тут вже, будь ласка, купа функціональних клавіш, а саме ? NR? CALL? та інші, але частіше все проходить штатно і ми набираємо тільки кличний знак кореспондента, контрольний номе і знову тільки ENTER ENTER ENTER...
Повірте, навчившись цієї методики роботи у контексті, зберігається купа сил і відчувається той самий адріналін-задоволення від контестінгу :D .
Далі буде.
Аватар користувача

TOPIC_AUTHOR
UW1WU
Модератор
Модератор
Повідомлень: 98
З нами з: 22 грудня 2015 23:34

Re: флудилки

Повідомлення UW1WU »

Моя наступна флудилка про те, що є такий звір - autostart.
Це дуже проста і разом з тим дуже ефективна методика роботи, яка дозволяє зкорочувати паузи між моментами, коли Ваш візаві Вас покликав і Вашою відповіддю йому, - приклад

CQ MYCALL MYCALL TEST
HISCALL
ось тут та пауза, яка може буде довгою, а можна її і зкоротити
HISCALL MYNUMBER....

автостарт(autostart) - це запуск макроса, який переводить трансівер у режим передачі і починається передача вмісту поля кличного знаку і контрольного номеру. Але момент запуску якраз визначається саме кількістю введених символів. В мене чотири. Так, наприклад, почувши, UY4WWA, трансивер переходить на передачу, коли я ввів UY4W, а дві літери, що залишилися, доввожу, коли вже іде передача. Цей дуже простий метод також, з рештою, дає с десяток-два зв"язків додатково в лог.

Далі буде...
Аватар користувача

TOPIC_AUTHOR
UW1WU
Модератор
Модератор
Повідомлень: 98
З нами з: 22 грудня 2015 23:34

Re: флудилки

Повідомлення UW1WU »

Моя наступна флудилка про те, що є такий звір, той bandmap.
bandmap.jpg
bandmap.jpg (33.4 Кіб) Переглянуто 26739 разів
На малюночку типовий bandmap. Кожний правильний софт для контестінгу має у своєму складі таку приблуду.
Зліва частота по діапазону, з правого боку вільне місце, куди при правильному налаштуванні заносятся кличні знаки станцій, що стоять на CQ.
Що це нам дає у контесті? Все дуже просто, у режимі пошуку по діапазону, з одного боку бачимо нові станції і одним рухом мишки, або комбінацією клавіш, можемо за лічені долі секунди перейти на частоту кореспондента. З другого боку, крокуючи по діапазону, і не почувши ще кличного знаку, подивившись на bandmap, з"ясовуємо, чи працювали ми на цій частоті з цим кореспондентом, чи ні. Відповідно, знов економія часу, яка виливається у десяток-другий зайвих куесо в журналі.
На bandmap може бути перенесені дані про станції, що гуляють по кластерах, а також з спеціалізованої мережі автоматизованих приймачів RBN (return beacon network) - мережа СДРів, рознесених по всьому світу, можуть бути внесені з клавіатури і зберігатися на bandmap певний проміжок часу, після якого дані про станцію зникають, але можуть бути поновлені, зновуж-таки або локально самим оператором, або прийти з інтернет ресурсів.
rbn1.jpg
rbn1.jpg (195.44 Кіб) Переглянуто 26739 разів
На цьому малюнку до мого лога під"єднані мережа RBN та локальний СДР приймач, дані з яких передаються на bandmap та відображаються на ньому приблизно так.
bandmap1.jpg
bandmap1.jpg (99.63 Кіб) Переглянуто 26739 разів
Цікаво було б дізнатися, чи цікаво і продовжувати флудилку, чи може ні, сподіваюся, що далі буде...
Аватар користувача

TOPIC_AUTHOR
UW1WU
Модератор
Модератор
Повідомлень: 98
З нами з: 22 грудня 2015 23:34

Re: флудилки

Повідомлення UW1WU »

Моя наступна флудилка про те, що є такий звір, той call list, який у більшості контестових логах представлений файлом master.dta.
Цей файл - це підказка кличних сигналів кореспондентів, яких ми можемо зустріти під час проведення контестів. Цей список ретельно та регулярно збирається, перевіряється та оновлюється. Чим це добре? А добре тим, що коли ми набираємо у полі прийнятого кличного знаку, дивлячись на підказку можна майже зі 100% ймовірністю вирахувати сам кличний сигнал. Це добре допомагає в умовах сильних радіоперешкод, коли прийняв тільки частину позивного, а решта позивного можна підгледіти.
masterdta.jpg
masterdta.jpg (11.31 Кіб) Переглянуто 26738 разів
На малюночку видно роботу підказки, коли я набрав UY4 у полі кличного знаку кореспондента.
Картина з підказками була би неповною, якби я не пригадав роботу з HELP файлами. Ці файли пишуть ентузіасти, учасники певних контестів і тому у цих файлах буває достатня кількість помилок. Користування цими файлами зовсім не виключаює роботу вухами, навіть, навпаки, є додатком, помічником нашім вухам. При роботі в певному контесті, у більшості контестових програм є можливість вибору певного файлу допомоги, що відображено у наступному малюнку. Наприклад, BSCI.HLP містить у собі членські номери членів клубу BSCI та кличні сигнали штаб-квартир країн басейну Чорного моря.
helpfile.jpg
helpfile.jpg (37.88 Кіб) Переглянуто 26738 разів
Файл master.dta необхідно періодично поновлювати з ресурсу http://www.supercheckpartial.com/
HELP файли також публікуються на радіоаматорських ресурсах присвячених певним контестам під конкретні контест логи.
raem2015.jpg
raem2015.jpg (231.53 Кіб) Переглянуто 26608 разів
У цьому досить коротесенькому курсі молодого бійця я свідомо не хотів торкатися таких питань, типу якими функціональними клавішами, або якими командами активізувати ту чи іншу функцію. На радіоаматорському ринку існує велика кількість різноманітного програмного забезпечення для роботи у контестах. Майже всі вони мають основні необхідні функції, які реалізуються у різних програм по різному. У процесі супроводу частіше за все, програми починають набувати великих розмірів. Для їх повноцінного функціонування треба все більше і більше обчислювальних ресурсів. Програми стають працювати дуже повільно. Деякі релізи версіїй виходять погано протестованими, часто зависають і бувають, навіть, непрацездатними. Іноді відмови стаються у самий непідходячий час. Так, під час телеграфного CQ WW DX CONTEST 2015 у мене дуже погано працював бендмеп. А десь по середині відмовила маніпуляція. І мені прийшлося вести передачу з маніпулятора, в одночас набираючі основні дані на клавіатурі. Тому на питання, а який би контест-лог ти би порадив, я навряд чи зміг би дати відповідь. Треба зкачувати, встановлювати та працювати. І тоді вже самому вирішувати, до якої програми більше схиляєтеся. Одним з основних критеріїв при виборі має стати якість супроводу програмного продукту розробником (розробниками). Хорошим прикладом з цієї точки зору може бути N1MM Classic, N1MM Plus, TR4W, 5MContest.

Чекаю на Ваші коментарі, шановні колеги, щоб визначитися, про що писати далі, яких тем та питаннь торкатися.
Сподіваюся, що далі буде :) ...
Відповісти

Повернутись до “Софт”